top of page

PALA İNŞAAT - HİZMETLERİMİZ

Slide 1 - Top
slide1leave

Mimarlık

2014 yılında Pala Oğlu Yapı İnşaat ve San. Ticaret Limited Şirketi tarafından kurulan Pala Mimarlık ve Kentsel Dönüşüm Ofisi, bünyesinde mimarlar, teknik personeller başta olmak üzere bir çok profesyonel ve uzman ile dış hizmet alınarak alanında uzman mühendisler ve iç mimarlar ile çalışmalarını sürdürmektedir. Şirketimiz yeniliğin önemine inanmaktadır. Bu nedenle yeniliğin her etap ve formunda hizmet vermekteyiz. İdealimiz fonksiyonel ve özgün binalar tasarlamaktır.

Amacımız; Geleneksel kültür ve birikimimizden aldığımız referansla, eser niteliği kazanabilecek ve toplumun hem bugün hem de gelecekte eser niteliği özelliğini kabul edebileceği yapılara imza atmaktır.

Tasarım, yalnızca mekanın değil, aynı zamanda mekândaki en küçük mobilyadan, yapının kentle kurduğu ilişkiye ve uyuma kadar her aşamada hassasiyetle ele aldığımız bir olgudur. Bu süreçte, geleneklerinden referans alan ve yıllarca yaşayacak eserler yaratmak amacıyla, fizibiliteden başlayarak anahtar teslimine kadar her aşamada eksiksiz ve kusursuz bir hizmet sunmayı esas almaktayız.

 

Er odur ki dünyada koya bir eser,
Esersiz kişinin yerinde yeller eser...

Mimarlık
slide2enter
slide2leave

Kentsel

Dönüşüm

Kentsel gelişmenin toplumsal ekonomik ve mekânsal olarak yeniden ele alındığı ve kentteki sorunlu alanların sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi için yıkıp yeniden yapma canlandırma sağlıklaştırma veya yeniden yapılandırma için proje üretilmesi ve uygulama yapılmasıdır.

Özetle kentsel dönüşüm bir kentin dokusun bozan sorunların giderilmesi anlamına geliyor.

Gecekondu dönüşüm/kentsel yenileme projelerinde “kent içinde kaçak yapılaşma alanları ile ekonomik ömrünü doldurmuş bulunan çöküntü alanlarının gerekli tüm kentsel ve sosyal donatı hizmetleri getirilerek olası tüm doğal afet riskleri de bertaraf edilecek şekilde yeniden fenni ve sıhhi standartlara haiz bir şekilde yapılandırılması” amaçlanmaktadır. 

Kentsel Dönüşüm Kanunu olarak da bilinen 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un birinci maddesinde kanunun amacı ve kapsamı tanımlanmıştır. ” Bu Kanunun amacı; afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek üzere iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair usul ve esasları belirlemektir.”  

İlgili maddeden ve kentsel dönüşümün anlamsal karşılığından da anlaşılacağı gibi etkin bir deprem kuşağı üzerinde bulunan ülkemizde gerek projelendirme, gerek yapım tekniği, gerek malzeme gerekse ekonomik ömrünü tamamlamış milyonlarca yapı bulunmaktadır. Bu yapılar deprem gibi doğal afetler karşısında yetersizlik göstermekte ve kendisinden beklenen dayanımı gösteremeyip can ve mal kayıplarına neden olmaktadır.

Yürürlüğe giren 6306 sayılı kanunla birlikte bilgisizlik, maddi yetersizlikler veya yürürlükte olan kat malikleri kanunu gibi kanunlar nedeniyle tahliye, yıkım ve yenileme veya güçlendirme çalışmaları yapılamayan yapılara uygulama kolaylığı sağlanmıştır. Bu kanunla birlikte tüm binaların deprem testlerinin yapılması zorunlu hale gelecektir. Bu sayede yapısına güvenen bir çok vatandaşımız günümüz teknolojileri ile yapılarının değerlendirildiğinde ne kadar dayanıksız olduğu ve bekleneni karşılamadığını görebilecektir.

Yine bu kanun kapsamında yenilen veya güçlendirme yapmak isteyen vatandaşlarımıza 2 yıl geri ödemesiz 10 yıla kadar uygun maliyetli kredi imkanları da sunulmaktadır. Ayrıca yürürlükte olan kat malikleri kanununda bu tip inşat faaliyetlerinde oy birliği zorunluluğu bulunmaktaydı. Bu da yapıda tek bir kişinin bile karşı çıkmasıyla deprem testleri ve yenileme/güçlendirme işlemlerinin yapılmasına imkan tanımamaktaydı. Ancak kanunla birlikte oy birliği uygulamadan kaldırılmış olup 2/3 çoğunluk yeterliliği maddesi getirilmiştir.

Kentsel Dönüşüm
slide3enter
slide3leave

Akıllı Ev Uygulaması

Pala Oğlu Yapı İnşaat ve San. Ticaret Limited Şirketi olarak, tüm projelerinde akıllı ev uygulaması yapmaktadır. Müşterilerimiz bu uygulama ile evde veya işe giderken kendini daha huzurlu ve güvende hissedecektir.

AKILLI EV SİSTEMLERİ NELER YAPAR?

SENARYOLAR

1. Önceden kullanıcının isteğine göre oluşturulmuş Güle güle senaryosu ile evden çıkış sırasında tek bir tuşa dokunarak ışıkları(salon), ısıtma sistemini kapatabilir, evin elektriğini kesebilir, asansörü bulunduğunuz kata çağırır, hırsız alarmını kurabilirsiniz.

2. Eve geldiğinizde sistem şifrenizi sorar, tek tuşla hoş geldin senaryosu ile, ısıtma sistemi çalışır, evin elektriği devreye girer, ışıklar yanar.

3. İyi geceler senaryosu ile yatacağınız sırada tek tuşa dokunup alarmı kurabilir, ışıkları söndürebilir, ısıtma sistemini kapatabilirsiniz.

4. Günaydın senaryosu ile uyanmak istediğiniz saatte ısıtma sistemini açar.

5. Tatil senaryosu ile alarmı devreye alır, ısıtma sistemlerini ve evin elektriğini kapatır, ışıkları söndürür.

6. Siz mevcut senaryoları çalıştırmazsanız bile Zaman senaryoları ile akıllı ev sistemi otomatik olarak istediğiniz zamanlarda ısıtma sistemlerinizi açıp kapatır.

7. Asansör çağırma tuşu ile dairenizdeki dokunmatik panelden asansörü bulunduğunuz kata çağırabilirsiniz.

GÜVENLİK

8. Akıllı ev sistemi ile evinizi hırsıza, gaz kaçağına karşı koruyabilir.

Hırsız alarmı: Hırsız alarmı devreye girdiğinde, siren çalar. Sistem cep telefonunuzdan sizi arar ve alarm bilgisini verir. Size ulaşamazsa diğer aile fertlerini arar.

KONTROL

10. 7’’ dokunmatik kontrol paneli ile ısıtma sistemini açıp-kapatabilir, alarmı, aydınlatmaları, evin elektriğini ve senaryoları kontrol edebilirsiniz.

Dokunmatik panel özellikleri, interkom ve bilgilendirme fonksiyonları;

       a- Bina girişine misafir geldiği zaman girişte bulunan kameranın görüntüsü daire girişindeki dokunmatik panel üzerinde görülür. Daire sakini gelen konuğu kabul ederse kapıyı açar. Daireden sesli görüntülü görüşme yapılabilir.

       b- Daire sakini evde değilse İnterkom sistemi bina girişine gelen son 10 kişinin video kaydını yapar ve dokunmatik panelden daire sakini bu videoları seyredebilir.

       c- siz evde değilken bina kapınıza biri geldiği ve zilinize bastığı zaman siz evde değilseniz sistem gelen kişinin resmini daire sahibinin cep telefonuna mail atar.

       d- Daire sahibi bina geneline kurulacak IP kameralardan gelen görüntüleri dokunmatik panelden seyredebilir.

DIŞARIDAN KONTROL

11. I-phone android telefonunuz ile evinizdeki otomasyon sistemini kontrol edebilir, cep telefonunuzdan ışıkları, senaryoları çalıştırabilir, ısıtma sistemini açabilir, alarmı kurmayı unuttuysanız alarmı kurabilir yada alarmı kapatabilirsiniz, evin elektriğini telefondan kesebilirsiniz.

Akıllı Ev Uygulaması
slide4leave
slide4enter
bottom of page